PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32161}
7,7 9 286
ocen
7,7 10 1 9286
8,2 18
ocen krytyków
Pasażerka
powrót do forum filmu Pasażerka

film został niedokończony z powodu śmierci reżysera w wypadku. żadne sceny nie zostały wprawdzie dokręcone i dodane, ale montaż scen obozowych i komentarz słowny był dziełem Witolda Lesiewicza. na pracę współpracownika munka niewątpliwy wpływ miały ówczesne władze i przez to wydźwięk komentarza i kolejność ukazania zmieniają ogólny wyraz filmu i prawdopodobny zamysł reżysera. film okradziono z pewnych płaszczyzn i 'na siłę' zatkano luki tak, by film był w pełni poprawny ( z punktu widzenia władz prl-u). moim zdaniem munk chciał ukazać obóz koncentracyjny jako wytwór działania zwykłych, niedoskonałych ludzi (nie sadystycznych bestii czy nieczułych socjopatów), którzy wykonują swoją pracę (widać to z resztą w samych scenach), ale komentarz umieszczony w scenach z okrętu niewątpliwie 'gryzie się' z taką wymową. wydaje mi się, że lizie wbrew zamysłowi twórcy próbowano przykleić 'gębę' ss-manki. nie jestem w stanie ocenić filmu w całości, ponieważ spójnej całości on nie tworzy. tak więc film pozostawiam bez oceny i planuję zapoznanie się pozostałą twórczością tego artsty

zuziatello

Gdyby film został w całości nakręcony przez Munka to bez problemu były najwybitniejszym filmem polskim.

ocenił(a) film na 10
Blondyn_103

Zgadzam się całkowicie. Mimo tego, że film nie został ukończony dałem mu ocenę 10. Gdyby powstał w całości dałbym 11. Film ten polecam każdemu miłośnikowi kina.

zuziatello

Też tak myślę, że nie do oceny... za duże luki, ten komentarz "spinający" grę aktorów bardzo "wyrywa" z oglądania filmu... - czuje się raczej że to dokument jakiś o filmie a nie film. Mam jednak odczucie, że ten film miałby bardzo duży potencjał... szkoda, że Munk nie mógł go skończyć. Świetna gra Śląskiej.

kyle_reese

moim zdaniem najlepszym filmem polskim... również munka jest bezapelacyjnie 'człowiek na torze'. europejski 'rashomon'

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones