PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=823829}

Wędrująca Ziemia

Liu Lang Di Qiu
5,2 5 979
ocen
5,2 10 1 5979
Wędrująca Ziemia
powrót do forum filmu Wędrująca Ziemia

"Wędrująca Ziemia" to kliniczny przykład chińskiego kina tworzonego na wewnętrzne potrzeby i jednocześnie odpowiedź na pytanie, dlaczego tak mało filmów azjatyckich gości na europejskich ekranach. Tego po prostu nie da się oglądać, jeśli ma się powyżej 12 lat, a może nawet i mniej. Do jednego worka wrzucono wszystko, co mogło się w nim zmieścić - komunistyczny etos w chińskim wydaniu, zgrymaszoną chińską panienkę, dzielnego chińskiego młodzieńca, bohaterskiego chińskiego kosmonautę - zbawiciela nieba i Ziemi, doświadczonego i krzepkiego chińskiego starca... nie, nie warto się rozwodzić nad tym chłamem. Oczywiście jestem przekonany, że zarówno w Azji, jak i w wielu państwach zasiedlonych głównie przez białych ludzi ten film spotka się z przychylnym przyjęciem, ale w moim subiektywnym odczuciu widza należącego do rasy kaukaskiej dawno już nie miałem takiego dyskomfortu podczas projekcji.
Gdyby nie podziw dla rozmachu inscenizacyjnego (chociaż większość scen to blue screen) i samozaparcia całej ekipy realizacyjnej, to zalecałbym wywalenie tego barachła do śmietnika i jak najrychlejsze zapomnienie, w czym jako widzowie uczestniczyliśmy.
Z drugiej strony, jeśli ktoś poczuł się ukontentowany tą ekranową zatęchłą sieczką, to bardzo jestem ciekawy dlaczego i chętnie przeczytam wszystkie głosy "za", ma się rozumieć z uzasadnieniem. Jeszcze chętniej przeczytam wszystkie głosy "przeciw", których (mam nadzieję) powinno być więcej. Znacznie więcej!

ocenił(a) film na 3
Julian_Mach

To nie jest kwestia rasy. Ten film jest durny uniwersalnie.

ocenił(a) film na 2
per333

Bardzo ładnie to ująłeś! Nie wiem, czy nie będzie to z mojej strony nadużyciem, ale wydaje mi się, że głupie i wręcz "uniwersalnie durne" filmy z gatunku SF (a także ekranizacje wszelkich możliwych komiksów) zaczynają brać górę nad ambitnymi produkcjami. Jako miłośnika i konesera klasyki bardzo mnie to boli, gdy widzę, że nawet uznani twórcy tworzą dziełka pod coraz mniej wymagającą publiczkę. Był wiek pary, potem elektryczności i atomu, czy ten wiek przejdzie do historii jako wiek głupoty?

Julian_Mach

"zgrymaszoną chińską panienkę, dzielnego chińskiego młodzieńca, bohaterskiego chińskiego kosmonautę - zbawiciela nieba i Ziemi, doświadczonego i krzepkiego chińskiego starca..."

Czy Ty się czepiasz, że bohaterami chińskiego filmu są Chińczycy?

Ja tam nie mam problemu z Chińczykami ratującymi świat. Jest to zawsze jakaś odmiana po tych dziesiątkach filmów, w których wybawcami Ziemi byli Amerykanie.

Chińskie filmy rzeczywiście ogląda się inaczej, ale myślę, że to kwestia kulturowa a nie rasowa. Bo np. również rosyjskie filmy mają jakąś taką dziwną, odrębną specyfikę (i jak dla mnie są słabsze od chińskich, które przynajmniej starają się dostarczać rozrywki), a przecież to też Słowianie, więc wydawałoby się, że powinniśmy nadawać na tych samych falach.

Jeśli szukasz dobrych chińskich filmów, które nie wywołują poczucia zażenowania, to polecam dwuczęściowy "Red Cliff" Johna Woo (tylko trzeba uważać, żeby nie sięgnąć przez przypadek po "Trzy królestwa", czyli okrojoną sklejkę obu części).

ocenił(a) film na 2
al_jarid

Absolutnie nie czepiam się Chińczyków, bowiem mam do nich ogromny sentyment, który potwierdzałem wielokrotnymi odwiedzinami Państwa Środka. Po prostu pisałem o przerażającym nagromadzeniu stereotypów, co w połączeniu z zamysłem scenariuszowym dało koszmarną, całkowicie niestrawną agitacyjną papkę.
Masz rację, że chińskie filmy charakteryzują się odrębnością wynikającą z odmienności kulturowej. I tak ich produkcje przeznaczone do światowej dystrybucji są o niebo lepsze od tego, co jest serwowane na rynek wewnętrzny - tego nie da się opisać!
Widziałem "Trzy królestwa", ale nie zrobiły na mnie jakiegoś szczególnego znaczenia. Nie wiem, czy uda mi się gdzieś znaleźć "Red cliff", poszukam.
I dzięki!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones