Tim BurtonI

Timothy Walter Burton

8,3
21 603 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Tim Burton

Czy uważacie dzieła Burtona za kiczowate? Jeśli tak to które? Bo jakoś podczas oglądania Alicji nasunęła mi się taka myśl;p (scena "zaręczyn"- pastelowy tłum wpatrzony w parę na piedestale), a po zastanowieniu: wiele jego filmów ma podobne elementy

dags89

Tak, Burton operuje kiczem, ale w tym cały jego urok ;) Można go lubić, lub nie, ja osobiście należę do pierwszej kategorii. W jego przypadku bowiem jest to kicz "kontrolowany", że tak to ujmę.

Callisto

Kicz w odpowiednich dawkach i przy odpowiednich umiejętnościach tworzy sztukę, co udowodnił min: Leone.

kucuser

Dokładnie. Klasyczny przykład - Tarantino ;)

dags89

Alicja w Krainie Czarów, Charlie i fabryka czekolady,marsjanie, batman, (+ wstawki w soku z żuka i trochę w golibrodzie alu to mniej)

wolfisto

Wy chyba mylicie kicz z impresjonizmem.

spitfire87

Ja tam nie wiem, wiem, że Burton często korzystał z "kiczowatych" schematów, by zwyczajnie wycisnąć z nich coś więcej. Choćby "Marsjanie atakują!" - jeśli się ten film ogląda po prostu jako film SF albo nawet jako komedię, to trąci kiczem; jeśli jednak ogląda się go jako satyrę na współczesnych polityków - ujawnia się jego geniusz.

ponder

Zgadzam się w zupełności. Sądzę, że ten "kicz" jest zazwyczaj celem zamierzonym, np. w "Dużej Rybie" mamy kilka takich kiczowato wyglądających scen, jak np. ta, w której główny bohater przedziera się przez las, uważam, że ma to na celu skupienie uwagi widza na fabułę, a nie tak jak w większości filmów na efekty specjalne, scenografię. A może zwyczajnie lubi wplątywać do filmów kicz, aby stworzyć coś wyjątkowego :)

LoonyBuffoon

hmm..fabułę. Przecież u Bartona nie ma fabuły;p przerost formy nad treścią...

użytkownik usunięty
dags89

Kicz, ale jaki wysmakowany, bez nigo to nie byłby Burton.
Kicz w jego wydanie to już nie kicz, tylko sztuka.

dags89

Kicz, i nic ponad to.

dags89

Nie nazywałabym jego dzieł kiczowatymi. Burton korzysta ze skrajnych symboli, satyry, impresjonizmu/ surrealizmu, cynizmu. Jego sztuka kojarzy mi się z przenoszeniem teatru na duży ekran i właśnie to mnie ujmuje :)

dags89

Filmy Burtona sa intencjonalnie przerysowane. To sie nazywa camp.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones