Tim BurtonI

Timothy Walter Burton

8,3
21 603 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Tim Burton

Ja zauważyłem takie charakterystyczne poddasza które mają się kojarzyć z przeszłością bohatera, są do siebie bardzo podobne a pojawiają się w "Sweeney Todd" "Charlie i Fabryka Czekolady" i w "Edwardzie Nożycorękim".
Jest tam ciemno, brudno i wywołują u bohaterów wspomnienia a czasem nawet marzenia.

A wy co zauważyliście... interesują mnie także detale.

Kupisz14

Też zauważyłam te poddasza. Trudno też nie zwrócic uwagi na czarno-biale paski. I bardzo czesto pojaewiaja sie sceny przy stole.

Kupisz14

Ja zauważyłem specyficzny makijaż u bohaterów. Blada cera, podkrążone oczy, potargana fryzura np. Sweeney Todd. Akurat tu chyba nie chodzi o charakter bohatera, ale oto że Burton cierpi na bezsenność, a jednym z jej efektów są właśnie podkrążone oczy xD

użytkownik usunięty
Kupisz14

Burton cierpi na bezsenność, więc jego bohaterowie mają pogrążone oczy:)
a poza tym, to wiadomo: dynie, psy, klauny, poskręcane drzewa, strachy na wróble, mrok, w większości styl gotycki, sceny przy stole... długo by wymieniać.

Kupisz14

zauważyliście sami, a nie przepisaliście z wikipedii;]

freesugar

To pytanie czy stwierdzenie...
Jeśli pytasz to na pewno każdy coś zauważył, jeśli ogląda się dużo filmów to niektóre są do siebie podobne np. tworzył je ten sam reżyser który lubi stosować jakieś zabiegi w swoich filmach.

użytkownik usunięty
freesugar

owszem, są to info z wikipedii, ale nie przepisane tylko zapamiętane i w filmach zauważone.

zawsze taka sama krew :D

Violettelle

watek milosny, w wiekszym badz mniejszym stopniu ale czesto wystepuje

monfeld

Ja zauważyłam, że jego filmy dość podobnie się zaczynają. Coś się dzieje i za tym czymś podąża kamera. Choćby w "Charlie i fabryka czekolady" i "Edward Nożycoręki". Oba te filmy zaczynają się tak, że kamera podąża za produkowaniem ciastek/czekolady. Podobnie w "Sweeney Todd", gdzie kamera "goni" spływającą krew. Trochę inaczej w "Beetle Juice", gdzie kamera leci po prostu nad makietą, ale i tak do czegoś dąży. ^_^

Ve_eR

Tak te początki są najbardziej charakterystyczne... mnie w jego filmach uderza pewna prostota czasami nawet oczywistość... chodzi mi o coś takiego... ze rozwój akcji reakcje bohaterów czasami są tak proste, że aż zaskakujące nie wiem czy wiecie o co mi chodzi;)

użytkownik usunięty
Kupisz14

wszelkie krzywizny, kratki i szachownice, wyblakłe kolory

nic dodać nic ująć :D

Kupisz14

aż się dziwię, że nikt jeszcze nie napisał, że charakterystycznym "elementem" w filmach Burtona jest Johnny Depp...

cleverdaria

no bo to, że Johnny Depp jest charakterystycznym elementem jest oczywiste. Przynajmniej dla niektórych...

...najbardziej wyróżniającą się cechą i często powtarzającą się w filmach Burtona jest (i tu pójdę na łatwiznę): albo bardzo mroczna i przytłaczająca sceneria (np. "Jeździec bez głowy"), albo bardzo żywiołowa, nieraz wręcz "odblaskowa" (np. "Edward Nożycoręki").

ulterior_dreamer

Twórczość Burtona opiera się na kontraście Dekadentyzm/Impresjonizm

Kupisz14

Ja bym raczej powiedziała, że to ekspresjonizm. Coś w stylu Gabinetu doktora Caligari - najważniejsza jest subiektywna wizja:)

pzdr:D

ulterior_dreamer

Ta "odblaskowa sceneria" w Edwardzie Nożycorękim, masz pewnie na myśli kolorowe osiedle, ma na celu pokazanie bezmyślności, sztuczności i życia w totalnej ciemnocie tych ludzi. Przez to, że ich świat jest tak "cukierkowo" poukładany, nie rozumieją inności Edwarda. Myślę, że była to taka lekka ironia ze strony Tima - pokazanie świata i ludzi barwnych jako tych złych i nieczułych i skontrastowanie ich z wrażliwym Edwardem, który nie przywiązywał wagi do "bycia kiczowato barwnym".

cleverdaria

Helena Bonham Carter w tym momencie poczuła się smutna i zapomniana.

Kupisz14

Ja zauważyłam specyficzny wiatrak, który występuje zarówno w "Jeźdźcu bez głowy", jak i w "Frankenweenie" (1984). Ma on charakterystyczny kształt, no i w obu filmach jest stary, mroczny, trochę zniszczony.

st_julia

Ostatnio oglądając "Batmana" wykrzykiwałam co 10 minut: "O! Jakie to burtonowe!"

las/drzewa (jak ktoś wcześniej wspomniał - poskręcane): jeździec, duża ryba, batman, nightmare, gnijąca panna młoda

gęste mazie wszelakie (np. krew - sweeney, czekolada - charlie, chemikalia - batman, płyn mózgowo rdzeniowy ;) - marsjanie atakują)

dziwne urządzenia (charlie, edward, jeździec)

i...
ogólnie psychodela ;)

Musta_Prinsessa

Jak dla mnie charakterystyczna jest ogólna fantazja, to znaczy coś, co szokuje każdego kto pierwszy raz ogląda filom Burtona. Nie tylko pokazanie brutalnych rzeczy, ale też przejście z nimi kompletnie na porządek dzienny jak np. w "Sweeney Todd" czy "Jeźdźcu bez głowy" i co dziwne da się to zauważyć także w "Charlie i fabryka czekolady", choć na pewno w mniejszym stopniu.

Unphersie

bardzo ciekawy temat! ;]
nie wiem,czy ktoś wymienił krew. i różne ostre narzędzia. w ogóle symbolika. w każdym filmie jest jakiś symbol ;] tak podejrzewam znaczy, nie oglądałam każdego;]

Kupisz14

Nie jestem koneserką filmów Burtona ale z tego co widziałam: motyw
dzieciństwa i bajek (też tych, które opowiada się po północy pod namiotem
albo w domku na drzewie). Nieprzeciętni bohaterowie o wręcz nadnaturalnych
zdolnościach no i oczywiście nieskrępowana fantazja reżysera.

MusicHall

Jeszcz skoro był Johnny Depp to i Helena Bonham Carter.

Kupisz14

Cienia pod oczmi, sceny przy stole.

Kupisz14

Jeden z moich ulubionych motywów - rabak lub wąż. Robaki piaskowe w Soku z żuka, robaczek z oka w Gnijącej PM (przesłodki), robak-potwór w miasteczku Halloween, ten który pożerał choinkę, pewnie jeszcze inne, które uda mi się znaleźć oglądając po raz kolejny inne filmy ;)

greena

cudowna muzyka Elfmana, nieproporcjonalne czesci ciała(szczupli wysocy bochaterowie o nieproporcjonalnie długich nogach i rękach, albo mali grubi krępi) świetnie widac to w gnijącej, marsjanach czy batmanach
zachmurzone, pozure niebo lecz bez deszczu- sweeney, gnijąca

Kupisz14

Zbierzmy wszystko razem:
Pierwsze, co mnie uderzyło, oglądając animacje, to niemal taki sam wygląd postaci. Wysokie, bardzo szczupłe, z bladymi twarzami i podkrążonymi oczami.
Po "Soku z żuka" zaczęłam wyłapywać czarno białe paski i kratki na ubraniach i detalach.
Powykręcane drzewa, groteskowość. Czy tylko mnie zachwyciła obecność martwych psów? :)
Na poddasza nie zwróciłam uwagi, ale rzeczywiście - pojawiają się dość często.
Przenosząca w inny świat muzyka Elfmana.
No i Depp i Carter, rzecz jasna.
A oprócz, mrok, groteska i truposzki.

Kupisz14

Chyba wszystko zostalo już powiedziane, dla mnie charakterystyczne dla Burtona:
MROK ... te jego wiktoriańskie postacie (duże głowy, szczupłe, długie ciała), domy, scenerie ('Jeździec bez głowy' bije wszystkie filmy... hmm ... na głowę ;))
PASKI - w większości filmów jakaś postać ma kreację w czarno białe paski...
ŚWIETNI AKTORZY - Johny Depp, Helena B. Carter, Christopher Walken, Winnona Ryder, Ewan McGregor i EVA GREEN w najnowszym filmie - nie mogę się doczekać (moja ulubiona aktorka)

a tak poza tematem - ostatnio jest moda na Królewne Śnieżkę, chciałabym zobaczyć interpretację Burtona tej bajki

Kupisz14

bardzo pokręcone relacje dziecko-rodzic + brak zrozumienia, podobno wynikające z kiepskiego dzieciństwa Burtona

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones