PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=655458}
4,8 1 019
ocen
4,8 10 1 1019
Silent Night
powrót do forum filmu Silent Night

"Silent Night" było zapowiadane jako remake "Silent Night, Deadly Night". W rzeczywistości jest nim tylko w 25%. Mamy bowiem za bohatera tak samo postawnego Mikołaja-mordercę z siekierą, oraz podobne zabójstwa. Cała reszta stanowi raczej oddzielny film. Choć i tak bardziej związany z tą serią niż IV i V odsłona cyklu.

To kino wielkich ambicji (jak na horror klasy-b ma się rozumieć), które zupełnie nie umie korzystać z dobrych pomysłów. Tych jest tu zatrzęsienie: legenda o mścicielu z miotaczem ognia, komendant-megaloman, świąteczna parada, cała masa gadżetów... Każda z tych cech godna jest odnotowania. Niestety gdy już reżyser zabiera się za ich łączenie, wychodzi bezmyślna pulpa. A pomógłby doprawić ją choćby czarny humor.

Malcolm McDowell miałby fajną postać, gdyby nie brać jej tak bardzo na serio. Niestety jej powaga jest nie do zniesienia. Cała intryga też wymaga od nas zbyt dużego główkowania, bo niestety scenarzysta plącze wątki w głupi sposób. Puenta jaką wieńczy chaotyczne śledztwo marnych policjantów okazuje się niestety prawie bezzasadna. Wolę klasyczne podejście do tematu, które kazałoby nam typować killera spośród mieszkańców miasteczka.

Są tu na szczęście i mocne strony. Po pierwsze- morderstwa. To jeden z najkrwawszych slasherów w ogóle. Jest okrutny, flaki zalewają ekran a efekty gore są na najwyższym poziomie. W tym gatunku to zawsze była ważna zaleta. Po drugie- postać Mikołaja. Te bezduszne, puste oczy są świetne. Po trzecie: końcowe starcie na posterunku. Większość scen akcji w tym filmie była koszmarnie wykonana z powodu rozedrganej kamery. Tymczasem na końcu operatorowi udaje się opanować padaczkę, a dzięki temu skupić się na dynamice filmu. Wychodzi to bardzo dobrze.

Za całość powinienem dać 4. Jednak jeśli ktoś czytał moje poprzednie komentarze pod filmami z serii "Silient Night, Deadly Night" ten wie, że w okresie świątecznym takie filmy ogląda mi się lepiej. Dlatego oczko w górę jak każe tradycja ;)

Lucky_luke

Szkoda, że nie powstało więcej części, bo dobrze się czytało Twoje coroczne posty ;)

ocenił(a) film na 5
lew890

Ciekawostka jest taka, że w tym roku trafiłem na IMDB

ocenił(a) film na 5
Lucky_luke

na 6 część cyklu, rzekomo wyprodukowaną dla telewizji w 2010 roku. Nikt nie widział, mało kto słyszał, ale niby jest, więc mam plan na święta za rok

Lucky_luke

O proszę, to mam nadzieję, że do tego czasu trafi też i na Filmweb! A korzystając z Twojej sporej wiedzy w temacie świątecznych filmów (natknąłem się na Twoje wpisy m.in. na forum A Christmas Horror Story) masz jakieś świąteczne horrory, które z czystym sercem polecasz? Coś poza Black Christmas i Krampusem, może się przydać na dzisiejszy wieczór w celu odreagowania ;)

ocenił(a) film na 5
lew890

Podstawową wiedzą, na temat bożonarodzeniowego kina grozy jest seria podcastów "Świąteczne horrory". Słucham co roku i pomysły same wpadają, zwłaszcza że autor, Mando, jest już weteranem podgatunku- widział ponad 100 tytułów i pewnie kiedyś zobaczy wszystkie :)

http://konglomeratpodcastowy.pl/tag/boze-narodzenie/

Mnie w tym roku pozytywnie zaskoczyło "All the Creatures Were Stirring" (80 minut, horror antologiczny, nieco amatorski, ale całkiem kreatywny). A ogólnie jest jeszcze film będący świetną alternatywą dla "Kevina Samego w Domu", czyli "Better Watch Out" z 2016. Strasznie fajna rzecz na święta, mimo że pewnie w innym okresie szału ten film nie robi :)

Lucky_luke

Dziękuję :D
Better Watch Out widziałem kilka lat temu, pamiętam, że pozytywnie mnie zaskoczył, bardzo przyjemna odtrutka na Kevina. Teraz idealnie mi wchodzi Jack Frost (nie mówię o filmie z Keatonem, choć ten też traktuje o bałwanie), ale bardzo możliwe, że znajdę jeszcze czas na Twoją propozycję.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Ta szósta część, to fanowski produkt. Amatorka pełną gębą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones